CB RADIO WARSZAWA - NAPRAWA CB - SKLEP - SERWIS - KOMIS

SAXON > CB Radio - naprawa, serwis, sklep

UWAGA - niedostrojenie anteny grozi spaleniem tranzystora w nadajniku i ma bardzo duży wpływ na zasięg przy nadawaniu .

UWAGA - głównie od anteny , czyli jej długości ,  wysokości  zamontowania ,oraz dostrojenia będzie zależał zasięg . Niestety , krótka antena to mały zasięg .


Sredni zasięg CB Radio

Anteny radiokomunikacyjne po zamontowaniu należy dostroić. Również anteny do CB radio . Do strojenia anten potrzebny jest reflektometr z kablem połączeniowym i troszkę umiejętności . Anteny montowane na stałe wymagają dobrej masy ( połączenia z karoserią samochodu ) aby je można było dostroić . Anteny z podstawą magnetyczną nie wymagają masy ( ich magnes jest przeciwwagą ) i powinny dostroić się bez problemu . Reflektomert należy podłączyć między radiotelefonem a anteną i skalibrować .Reflektometr w pozycji FWD - nacisnąć na mikrofonie przycisk nadawania i potencjometrem ustawić wskazówkę do końca skali w prawo na nieskończoność ( lub znaczek CAL na skali ) - następnie nic nie zmieniając przełączyć na REF i odczytać wynik pomiaru .Jeśli reflektometr ma przełącznik PWR-pomiar mocy i SWR-pomiar współczynnika fali stojącej to przed pomiarem anteny należy przełączyć w pozycję SWR .Funkcja PWR służy do określenia mocy nadajnika . Wynik takiego pomiaru anteny to SWR. Można przyjąć że SWR anteny jest bardzo dobry jeśli mieści się między SWR 1,00 a SWR 1,50 , straty mocy są niewielkie ( około 4% ) . Przy SWR 2,00 strata mocy jest około 11% , a SWR 3,00 to strata około 25% . Reflektometry mają zaznaczoną skalę na czerwono powyżej SWR 3,00 i należy bezwzględnie dostroić taką antenę .

Popularny reflektometr do strojenia anten CB . Jego dokładność jest mała i służy głównie jako orientacyjny wskaźnik .
Popularny reflektometr do CB - SAXON

Przykładowe reflektometry wyższej klasy . Ich dokładnośc jest znacznie wyższa .
Reflektometry wyższej klasy - SAXON

Jeśli SWR anteny na CH-1 jest większy niż na CH-40 to należy wysunąć promiennik do góry .
Strojenie anteny - SAXON

Jeśli SWR anteny na CH-1 jest mniejszy niż na CH-40 to należy promiennik wsunąć w dół .
Strojenie anteny - SAXON

Należy dążyć aby SWR był podobny na CH-1 i CH-40 .
Strijenie anteny - SAXON

To są wskazówki dla tych którzy chcą spróbować własnych sił i mają reflektometr .

Antenę dostraja się raz i nie trzeba kupować reflektometru dla wykonania jednego pomiaru . Strojenie anteny jeśli jest poprawnie zamontowana trwa około trzy minuty i kosztuje o wiele mniej niż zakup reflektometru i przewodu połączeniowego . W naszej firmie dostrajamy anteny profesjonalnym ( cyfrowym ) reflektometrem z dokładnością 0,05 .

 

   
Serwery wirtualne © by SAXON 2024