CB RADIO WARSZAWA - NAPRAWA CB - SKLEP - SERWIS - KOMIS

SAXON > CB Radio - naprawa, serwis, sklep

Aby nie zagłębiać się w temat zbyt daleko trochę uproszczę ten wątek a i tak będzie sporo pisania .
Widziałem w internecie że nasze teksty są kopiowane i powielane jako swoje - dlatego moja prośba aby tego nie robiono , a jeśli już, to z podaniem źródła tych informacji .
Trochę do śmiechu .
Kilka stron o CB Radiu jest nawet fajnie opracowanych ale jak czytam tekst że strojenie anteny odbywa się przez skracanie bata , lub mikrofon nazywa się gruszka , to ręce i nogi opadają ,a piszą że są profesjonalni , młodzież ma na to fajne określenie ( zrobić wiochę ) . Użytkownik może nazywać jak chce , ale ktoś kto ma być profesjonalny powinien znać właściwe nazewnictwo . Czy po wejściu do salonu samochodowego usłyszymy od sprzedawcy - jaką furę pan sobie życzy ? . To podobnie jak z kamerą filmową , idziemy kamerować , a poprawnie -  idziemy filmować ,  a ja dodam od siebie że samochodem - samochodujemy , a widelcem - widelcujemy , normalna wiocha - wiocha - wiocha .

Tego trzeba się wystrzegać - anteny w których zastosowany jest przezroczysty plastik , tam łatwo dostaje się woda , to już jest po antenie , złom .
Kiepska antena cb

Antena cb

Antena cb

ŻART
Jedzie chłop z pola i wiezie na furmance kartofle ale siedzi na środku bo jest wypełniona aż nadto i ciągle z niej spadał .
Kobyłka się ociąga bo jej ciężko , więc chłop chce ją potraktować delikatnie batem po zadzie , ale jest za krótki bo daleko siedzi .
Jadąc drogą widzi napis SERWIS CB RADIO - Strojenie Batów .
Wchodzi do środka , a pan w sklepie pyta - cóż potrzeba .
A chłop na to - że chciałby  zestroić bata bo niema zasięgu .


I nie dawajcie się nabić w butelkę gdy sprzedawca zaoferuje Wam taką małą antenę z super zasięgiem , bo cuda się zdarzają ale tylko u Ojca - dyrektora .
Dzięki tej informacji mogą państwo świadomie dokonać wyboru .
Przepraszam wszystkich że likwiduję dział ( Test Anten CB ) lecz nie ma sensu porównywać kiepskiej anteny do bardzo dobrej , bo wynik jest wiadomy , a więc po co to robić .
Im dłuższa antena tym większy zasięg i wiadomo że antena 1,5m. będzie lepsza od anteny 1m.

Wielu ( Fachowców ) pisze coś o strojeniu przewodu antenowego , szczególnie na różnych forach internetowych . Jeśli przewód antenowy ( fider ) jest 50 Ohm . a takie właśnie są przy antenach , to strojenie go jest bzdurą . Można czasami trafić tanią i źle wykonaną antenę której inaczej nie da się zestroić jak tylko przez docinanie przewodu antenowego , lecz nie jest to strojenie przewodu ale całego toru przewód-antena , i jest to wina kiepskiej anteny .
Jeśli impedancja falowa nadajnika i impedancja falowa przewodu antenowego oraz anteny jest zgodna , to długość linii zasilającej ( przewód antenowy ) nie ma znaczenia .

Pasmo CB to częstotliwość 27 Mhz. czyli długość fali około 11 m.  Raczej ciężko by się jeździło z tej długości anteną na dachu pojazdu i z tego względu firmy produkują anteny skrócone . Aby uzyskać dopasowanie anteny , bo promiennik jest krótki , to dodano indukcyjność w postaci cewki zrobionej z kilku lub kilkunastu zwojów drutu . Jest ona w każdej antenie , a jej wykonanie nie ma istotnego znaczenia . Cewka nie jest żadnym wzmacniaczem , a jedynie elementem dopasowującym . Również moc jaką może przenosić antena nie ma znaczenia gdyż radio ma tylko 4 W. więc co nam po antenie która może pracować z mocą 1500 W. chyba że ktoś ma zamiar zastosować dodatkowy wzmacniacz np. 500 W.

Warto zająć się samą anteną a raczej częścią aktywną wytwarzającą falę elektromagnetyczną czyli promiennikiem lub radiatorem .  Anteny po skróceniu promiennika mają różne długości fali .  Najczęściej spotykane to 1/4 fali , 1/2 fali , 5/8 fali i 7/8 fali . Długość falowa anteny ma istotny wpływ na jej promieniowanie i rozchodzenie się fali elektromagnetycznej w przestrzeni .

Anteny w zależności od wykonania promieniują pod różnymi kątami do ziemi . Można wyróżnić kilka listków , ale my jesteśmy zainteresowani listkiem głównym a boczne zostawimy w spokoju .
Promieniowanie anten - SAXON


Antena wykonana jako 1/4 fali promieniuje do góry pod kątem około 30 stopni .
Promieniowanie anteny - SAXON
Antena wykonana jako 1/2 fali promieniuje do góry pod kątem około 20 stopni .Promieniowanie anteny - SAXON
Antena wykonana jako 5/8 fali promieniuje do góry pod kątem około 10 stopni .
Promieniowanie anteny - SAXON
Jak widać najlepszą anteną która da nam największy zasięg na trasie , jest antena 5/8 fali gdyż jej wiązka promieniuje przy powierzchni ziemi , i nie wysyłamy sygnału gdzieś w kosmos .

Zysk anteny mierzy się w dBi ( decybele w odniesieniu do anteny ćwierćfalowej izotropowej ) . W handlu można znaleźć anteny z podanym zyskiem w dBd ( decybele w odniesieniu do dipola półfalowego ) . Antena półfalowa ma większy zysk , dlatego firmy częściej porównują swoje anteny do anteny ćwierćfalowej ponieważ wynik pomiaru jest większy o 2,14 dB , taka jest różnica w zysku anteny półfalowej do anteny ćwierćfalowej . Antena 5/8 fali ma większy zysk od półfalowej i jeszcze większy od ćwierćfalowej , a ze względu na promieniowanie nisko przy ziemi , najbardziej nadaje się do naszych celów . Zysk anteny jest tym większy im bardziej jest ona zbliżona do wymiaru anteny pełnofalowej . Antenę 7/8 fali pomijamy , chociaż ma zysk większy od anteny 5/8 fali , ponieważ jej promieniowanie w stosunku do ziemi jest mocno odchylone do góry powyżej 60 stopni .

Dobrej klasy antena pomoże nam w walce z zakłóceniami .
Wielu kierowców doznało wstrząsu elektrycznego po wyjściu z samochodu podczas zamykania drzwi . Jest to po prostu przeskok iskry z ładunku elektrycznego który został zgromadzony w czasie jazdy . Można temu zaradzić montując pod pojazdem specjalny pasek antystatyczny który odprowadzi ładunki do ziemi .
To samo dzieje się z antenami w czasie jazdy . Ładunki gromadzące się na promienniku anteny są prowadzone przewodem antenowym ( fider ) prosto do radia , a w radiu słychać dodatkowo trzaski .

Antena rozwarta prowadzi ładunki elektrostatyczne do radia .
Antena rozwarta - SAXON

Aby zapobiec przedostawaniu się ładunków do radia , można zastosować antenę zwartą . Antena zwarta to taka w której dolna część cewki jest połączona z masą . Dla prądu stałego jest zwarta , czyli ładunki elektrostatyczne gromadzone na promienniku są odprowadzane do masy . Radio jest bardziej spokojne .

Antena zwarta odprowadza ładunki do masy .
Antena zwarta - SAXON

Reasumując , aby wybrać najlepszą antenę o największym zasięgu - wybieramy długą antenę 5/8 fali - zwartą , aby były mniejsze zakłócenia .
I to cała tajemnica anten - ale czy na pewno ?
Zostawię jeszcze coś dla siebie , bo nie odkrywa się kart do końca .

Po tym artykule myślę że wielu uda się po nową antenę .
Ale i tak wybór należy do klienta .
Dalekich łączności .

 
 

   
Serwery wirtualne © by SAXON 2024