CB RADIO WARSZAWA - NAPRAWA CB - SKLEP - SERWIS - KOMIS

SAXON > CB Radio - naprawa, serwis, sklep

Czy antenę trzeba zestroić ponownie po zmianie radia CB ? - Nie , antenę dostraja się do częstotliwości na której pracuje radiotelefon i miejsca zamontowania na samochodzie . Wszystkie CB Radia pracują na tej samej częstotliwości ( w systemie polskim 26,960 Mhz. do 27.400 Mhz. ).

Jakie wybrać najlepsze cb radio ? - Po pierwsze , dobre filtry przeciwzakłóceniowe ANL - NB  , bardzo przydaje się płynna regulacja czułości odbiornika - RF-gain , warto , ale nie koniecznie , mieć automatyczną blokadę szumów  , proste i łatwe w obsłudze aby nie rozpraszało w czasie jazdy , i wyposażone w takie funkcje jakie będą nam potrzebne do użytkowania tego radia . Warto w chwili zakupu , najpierw sprawdzić to cb radio u siebie w samochodzie jak działa i czy jest odporne na zakłócenia generowane przez nasz pojazd . Ten sam model cb radia może inaczej działać , ten sam model samochodu może generować inne zakłócenia .

Mam zakłócenia w radiu , jak sprawdzić skąd one pochodzą ? - Aby sprawdzić skąd pochodzą zakłócenia trzeba odkręcić od radia antenę i włączyć radio , następnie ustawić na maksymalną siłę głosu i wyłączyć blokadę szumów , jeśli w radiu jest RF-Gain , to trzeba ustawić na maksymalną czułość odbiornika i posłuchać szumów z głośnika przy wyłączonym i włączonym silniku . Jeśli zakłócenia będzie słychać po włączeniu silnika w samochodzie to można temu przeciwdziałać stosując różne filtry na zasilaniu . Jeśli zakłóceń nie będzie , a pojawią się dopiero po przykręceniu anteny , to może oznaczać że przedostają się przez antenę , tu jedynie może pomóc filtr ( jeśli jest w radiu ) NB-ANL  oraz regulacja ( jeśli jest w radiu ) RF-Gain . Na zakłócenia z eteru niestety nie mamy wpływu , i jednego dnia może być cisza , a drugiego silne zakłócenia , nawet spowodowane zmianą pogody i wilgotnością powietrza .

Gdzie zamontować antenę CB na samochodzie ? - Na dachu , aby uzyskać największy zasięg , i centralnie na środku aby mieć równomierne promieniowanie we wszystkie strony . Często anteny montuje się na tylnej części dachu pojazdu aby uzyskać większy zasięg do przodu .

Czy antenę magnesową można przestawić w inne miejsce , albo na inny samochód ? - Tak , ale pod warunkiem że jest to dobrej klasy antena . Tanie i kiepskiej jakości anteny są bardzo wrażliwe na zmianę miejsca a nawet ułożenie przewodu antenowego .

Dlaczego CB Radio zaczęło dziś mocno szumieć ? - Ponieważ warunki panujące w eterze zmieniły się , i bardziej słychać zakłócenia . Często tak bywa przy załamaniu pogody .

Dlaczego wczoraj mogłem rozmawiać na 15 km. a dziś znacznie spadł zasięg ? - Zasięg zależy od wielu czynników na które nie mamy wpływu , a głównie od propagacji i terenu . Również w wielu przypadkach nie wiemy jakim sprzętem ( radio i antena ) dysponuje nasz korespondent i jak jest zamontowany ( antena - wysoko czy nisko - krótka czy długa - na magnesie czy na stałe ) i zestrojony .

Co to jest filtr ANL ? - Jest to układ elektroniczny składający się z wielu podzespołów , służący do redukcji zakłóceń odbieranych przez CB Radio z eteru .

Jak wyeliminować zakłócenia w CB Radio od silnika samochodowego ? - Najczęstrzą przyczyną zakłóceń są wszystkie iskrzące elementy w samochodzie . Najpierw należy walczyć z zakłóceniami aby je zlikwidować , a w drugiej kolejności zająć się CB Radiem i anteną . W samochodzie najczęściej zakłócenia powodowane są przez ; alternator , silnik wycieraczek i dmuchawy oraz pompy paliwa , przewody wysokiego napięcia , nowej generacji wtrysk paliwa , komputer pokładowy , reflektory xenonowe . W takim przypadku trzeba wymienić na nowe lub zastosować dławiki i kondensatory przeciwzakłóceniowe blisko tych urządzeń na przewodach zasilających . Poprawny montaż CB Radia i anteny to ; zasilanie bezpośrednio z akumulatora oddzielnymi i w miarę grubymi przewodami , stosowanie filtrów przeciwzakłóceniowych  , oddzielna masa z karoserii do obudowy CB Radia , dobrej klasy CB Radio , dobrej klasy antena , zamontowana bezpośrednio w wywierconym otworze w karoserii , jak najdalej od silnika , jak najwyżej , na dachu . Ale i tak nie ma gwarancji że nie będzie zakłóceń w CB Radiu , lecz można je zminimalizować .

Czy przedłużenie przewodu antenowego nie wpłynie na jakość odbioru i nadawania ? - Jeśli przedłużymy przewód o 2-3 metry to nie ma to wielkiego wpływu , a straty są tak niewielkie że można je pominąć .


   
Serwery wirtualne © by SAXON 2024